niedziela, 2 września 2012

Wino z kiwi

Wino z kiwi


Kiwi nadaje się znakomicie na wino. Jeżeli tylko koszty takiego przedsięwzięcia Cię nie przerażają, warto spróbować. Wartości odżywcze 100g kiwi: energia - 168kJ; woda - 84g; błonnik - 2,1g; tłuszcze - 0g; białko - 1,1g; cukier - 8,8g; wit.A - 5mcg; wit.C - 70mg; wit.B1 - 0,01mg; wit.B2 - 0,02mg; wit.B6 - 0,12mg; kwas nikotynowy - 0,45mg; Na - 5mg; K - 330mg; Ca - 29mg; P - 31mg; Mg - 13mg; Fe - 0,3mg; Cu - 0,13mg, Se - 1mcg; Zn - 0,1mg.



Wino z kiwi w Chinach, Japonii, Australii i  Nowej Zelandii jest tak popularne, że produkuje się je na skalę przemysłową.

Australijskie wino z kiwi  Japońskie wino z kiwi

Poniżej podaję kilka przepisów na wino z owoców kiwi, wszystkie wygrzebane w sieci, żadnego z nich jeszcze nie wypróbowałem... Niektóre z nich nie podobają mi się zbytnio, ale ufam autorom, że nie wprowadzaliby nikogo w błąd.
Wino z kiwi (1)
<przepis na około 5l>

1,5kg kiwi
1kg cukru
3,6l wody
4g kwasu
0,5g taniny
2g pożywki
drożdże winne

Rozpuść cukier w wodzie na gorąco, w międzyczasie obierz kiwi ze skórki, dobrze zgnieć owoce i dodaj do owoców zalecaną ilość kwasu i taniny, zalej ostudzoną wodą, dodaj zaczynu drożdżowego, fermentuj w miazdze 1 dzień, przefiltruj, uzyskany moszcz wlej do baniaka, dodaj roztworu cukrowego, pożywki i fermentuj.

Wino z kiwi (2)
<zaadaptowane z "Winemaking", Stanley F.& Dorothy Anderson; składniki na 20 litrów wina>

4.2 kg kiwi
1.3 kg koncentratu winogronowego lub rodzynek
3 kg cukru 
6,5 litra wody 
7g pożywki dla drożdży
1g taniny
1.5 g pirosiarczynu potasu 
8,7 litra zimnej wody 
drożdże winiarskie 

Obierz ze skórki i zgnieć kiwi, dodaj do miazgi koncentratu winogronowego. Dodaj letniej wody z rozpuszczonym cukrem, kwasu, pożywki, taniny, pirosiarczynu oraz zaczynu drożdżowego. To wszystko należy umieścić w fermentatorze i fermentować 6 dni, często mieszając. Po tym czasie należy przecedzić moszcz by oddzielić go od cząstek stałych. Płyn należy przelać do baniaka i dopełnić chłodną wodą do odpowiedniej objętości. Baniak utrzymuj w temperaturze ~ 18C. Po około 10 dniach gęstość moszczu powinna wynosić około 1000g/l, wtedy należy dokonać pierwszego obciągu wina. Po 3 tygodniach należy dokonać ponownego obciągu. Wino powinno dojrzewać około 0,5 roku po całkowitym sklarowaniu.

Wino z kiwi (3)
<przepis na około 5l>

2 kg kiwi
1.5 kg cukru
4g kwasu
0,5g taniny
3.5 litra wody
2g pożywki
drożdże winiarskie

Obierz ze skórki i zgnieć owoce, dodaj do nich cukier, wodę i dobrze wymieszaj. Dodaj taniny, pożywki i drożdży winiarskich. Pozostaw na około tydzień, mieszając codziennie. Po tym czasie przecedź zawartość baniaka i przelej płyn do baniaka, niech dokończy fermentację. Nadaje się do picia po około pół rocznym leżakowaniu.

Wino z kiwi (4)
Przepis na podstawie brytyjskiego czasopisma "Homebrew Today", wino to nazwano tam "Antipodean Sunshine" (Słońce Antypodów).
16 owoców kiwi, pokrojonych ze skórką (źródło taniny) i zmiażdżonych, 1kg cukru, 4g kwasu. Tą miazgę zalej 3,5 litrami letniej wody i dodaj 0,1 litra koncentratu winogronowego lub rodzynek. Pozostaw na 24 godziny, po czym dodaj drożdży winnych. Pozostaw to na 4 dni, potem przecedź, uzupełnij moszcz wodą do objętości 4 litrów. Zlewać znad osadu należy, kiedy tylko tenże się wytworzy, wino gotowe do picia po pół roku od wyklarowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz